Postni čas 2024

Postni čas začenjamo na pepelnično sredo, ki bo 14. februarja. Pri maši na ta dan naj nas obred pepeljenja ozavesti o lastni majhnosti in minljivosti. Obred pepeljenja bomo sicer na Gorah in Vojskem opravili na 1. postno nedeljo, 18.2., kljub temu pa vseeno vabljeni v župnijsko cerkev.

Postni čas je namenjen duhovni obnovi in očiščenju, najprej telesa in s tem tudi svojega duha. Zato Cerkev za postni čas določa tudi posebne oblike spokornosti: strogi post je na pepelnično sredo, 14.2. in na veliki petek, 29.3. Na ta dva dneva se le enkrat v dnevu do sitega najemo in se ob tem tudi zdržimo mesnih jedi. Strogi post veže vse od izpolnjenega 18. leta do začetka 60. leta; seveda ni prepovedan za tiste, ki so zunaj tega okvira. Vsak petek v letu, posebno pa v postnem času, se kristjani odpovemo mesu. Zunaj postnega časa smemo zdržek od mesnih jedi zamenjati s kakim drugim dobrim delom ljubezni do bližnjega. Zdržek od mesnih jedi veže vernike od izpolnjenega 14. leta dalje, izvzemši bolnike. Kadar petek pade na praznik, post in zdržek odpadeta.

Velikonočna spoved

K velikonočni spovedi vabimo čez cel postni čas. Zato si za spoved vzemimo nek primeren trenutek v postnem času. Sadovi bodo vidni, tudi če spovedi ne opravimo tik pred prazniki. Vsak petek v postnem času bomo v Idriji na voljo pol ure pred sveto mašo, torej od 18.30 do 19.00. Za posamično ali daljšo spoved se z duhovnikom dogovorite. Spored množičnega spovedovanja bomo objavili v prihodnje.

Križev pot

Vsak petek vabljeni k pobožnosti križevega pota, ki ga bodo letos oblikovale župnijske skupine.

Postne akcije

Vabljeni, da za svoj post izberete tudi sebi primerno postno akcijo. Ne da bi sebi dokazali svojo uspešnost, temveč da bi nam te akcije pomagale osvoboditi se svojih slabih navad. Poiščite kako sebi primerno. Otroci bomo pri katehezi zbirali molitve, odpovedi in dobra dela oz. darove za uboge.

Molitev

Eden od pomembnih poudarkov postnega časa je tudi molitev. S postnim časom pri nas uvajamo posebno obliko: »Kafeterijo pri Jezusu«. V cerkvi boste našli spodbude za molitev različnih vrst in dolžin. Vzemite si čas za kavo z Jezusom. Ta kava ne dviga pritiska in ne porablja denarja, vendar pa veliko daje. Odkrijte z njo lepoto druženja z Jezusom!

Veliko dogajanja

Za vas v postu pripravljamo vikend duhovno obnovo, koncert in slavljenje z Abendom (8.3), predavanja in še veliko več. Spored sledi na začetku posta!