05/02/2024

Brati!

Brati!

Živeti nebeško kraljestvo pomeni brati knjige. Brati dosti in temeljito. Brati vsak dan. Brati izbirčno, kakovostno. Vzeti si veliko časa za to, posvetiti temu veliko več časa kot elektroniki in puhastim mislim, ki danes so in jih jutri vržejo v peč (prim. Mt 6,30).

Kaj namreč pomeni drugega, da je »nebeško kraljestvo podobno zakladu, skritemu na njivi« (Mt 13,44)? Med ceneno površnostjo našega časa iskati skrite zaklade človekovih spoznanj in odkritij, med glasnimi reklamami najti tiho modrost, učiti se med mnogimi besedami razbirati dobro od slabega, zrnje od plev, koristno od nekoristnega, dovoliti lastno spreminjanje, imeti vso svobodo tega življenja, ki je predvsem svoboda misli, tega se učimo z branjem – izbirati, za kar med neumnimi, nepomembnimi izbirami, s katerimi nas zasipajo, ali bomo kupili prašek z vonjem po sivki ali cvetočem travniku, nimamo več ne moči ne razsodnosti.

Hipno, hitro, bombastično, eksplozivno, nekaj torej, kar hoče vzbuditi čim več čustev, tisto, kar ne pusti dosti časa za razmislek, je vedno nekaj sumljivega, lažnivega, menda, zagotovo pa nekaj, kar se mi želi prodati kot »zaklad«, ki to sploh ni. Iz tega zaklada rase naše življenje, naše odločitve, naše vrednote, zato je to tako zelo usodno. Tako potrebujemo veliko iskanja in potrebujemo veliko miru, da bi zmogli izbirati prave poti, da bi utemeljili svoje odločitve, da bi se izognili stvarem, ki nas po nepotrebnem raztresajo, zato je treba brati in zato je branje tisto, kar v naše življenje prinaša nekaj Božjega, saj si je tudi sam Bog izbral med ljudmi biti Beseda, in sicer zapisana Beseda.

Utihniti, razmisliti, ustaviti se, pogledati in se odločiti, mirno, preudarno, modro, to so sadovi branja, to pomeni živeti nebeško kraljestvo. Ker sem prepričan, da se iz naše lastne mirnosti – ki izvira prav iz mirnosti in svobode misli – rojeva tudi naše dobro, nebeško življenje, ki se kot tako najbolj kaže v naših odnosih. Saj je nebeško kraljestvo, to prebivališče Božjega v naši vsakdanjosti, prav »Beseda, ki je postala meso in se naselila med nami« (Jn 1,14). Katera beseda je to, izbiramo sami. Dobro (iz)berimo!

Vaš župnik Marko