Za geslo letošnje nedelje Božje besede je papež Frančišek predlagal stih iz Psalmov: »Zaupam v tvoje Besede« (Ps 119,74). Geslo se lepo poda k svetemu letu, ki je leto upanja, in nas opozarja, da se lahko naše upanje rojeva samo v zaupanju v Boga in njegovo Besedo.
Ko govorimo o Božji besedi, kristjani verujemo, da je ta beseda živa in da daje življenje našemu srcu. Cerkveni očetje so človeško srce radi primerjali vodnjaku, v katerem se je nabralo veliko listja. Prepričani so bili, da se bo, če v ta vodnjak vlivamo čisto vodo Božje besede, kalna voda v vodnjaku prečistila. Verjeli so v moč Božje besede, ki spreminja človeška srca.
V Novi zavezi je moč Božje besede tako izpričana v pismu Hebrejcem: »Božja beseda je namreč živa in dejavna, ostrejša kakor vsak dvorezen meč in zareže do ločitve duše in duha, sklepov in mozga ter presoja vzgibe in misli srca.« (Heb 4,12) Božja beseda je živa, ker ustvarja življenje: »Kajti to za vas ni prazna beseda, to je vaše življenje.« (5 Mz 32,47) Božja beseda je učinkovita, ker dosega svoj cilj (prim. Iz 55,10-11). Njena pronicljiva moč je orisana s podobo meča, ki prodre v globino človekove biti in loči najbolj povezane dele telesa, kot so sklepi in mozeg. In končno Božja beseda presoja vzgibe in misli srca. Avtor pisma pripiše Besedi tisto znanje o ljudeh, ki ga ima samo Bog (gl. Apd 1,24; 15,8).
Vloga Božje besede je torej presojanje človeka. Kdor se ji odpre in ji zaupa, dobi novo moč za življenje. Seveda ni lahko pustiti se presojati Božji besedi, a je to vseeno edino osvobajajoče za tistega, ki hoče priti v večno življenje očiščen kot voda v vodnjaku.
Sprejmimo izziv, vzemimo v tem tednu v roke Sveto pismo in preberimo eno knjigo, da se naša duša napoji s čisto vodo Božje besede.
Vaš vikar Alan