Jaslice 2023

V cerkvi sv. Jožefa Delavca v Idriji se že vrsto let pri postavljanju jaslic, vsako leto menjajo različne skupine: otroci, mladina, zakonci, upokojenci. Letos smo bili na vrsti upokojenci.

Na Božič 2023 tudi praznujemo 800 let, ko je sv. Frančišek Asiški postavil prve jaslice v Grecciu (Italija), od kjer so se v naslednjih stoletjih razširile po celem svetu (1223 – 2023).

Naše letošnje jaslice so »uglašene« na pesem Bila je noč, ki je hkrati tudi letošnja nova pesem našega župnijskega zbora in iz katere je bil vzet verz v naslovu božičnega praznovanja, 26.decembra 2023 » Poslal je Luč v Betlehem«.

Pod levim korom: pusta pokrajina in obupani ljudje pričakujejo prerokovanega Odrešenika:

Bila je noč in duša je jokala, od grenkih bolečin po svetli poti.

A davni greh težil je nje peroti, v obupu, upanju je trepetala.

In Bog ljubezni, Gospodar vesolja, usmilil se je solznega človeka.

(Vinko Belčič – Ubald Vrabec)

Sredina:

Poslal je Luč v Betlehem, iz veka teme nas je rešila Njega volja.

Pregnale molk so svete harmonije, nebesa angelov so zdaj odprta.

O Jezus bodi klas nam, o Jezus, bodi trta, naj Tvoja milost vekomaj nam sije!

Pod desnim korom: Egipt, kamor je zbežala Sveta Družina zaradi preganjanja in kar se več ali manj ponavlja že 2000 let.

Sredi jaslic je knjiga, v kateri je vse to pojasnjeno, vendar dopušča opazovalcu tudi svoje videnje.

Fotografije z dogodka

avtor fotografij: Aleš Vižintin