Svetovni dan starih staršev in ostarelih

Svetovni dan starih staršev in ostarelih

Lani je papež Frančišek sprejel odločitev, da se vsako leto četrta nedelja v juliju praznuje kot svetovni dan starih staršev in ostarelih, saj je ta nedelja blizu praznika Marijinih staršev Joahima in Ane, Jezusovih starih staršev. Letos bo to v nedeljo, 24. julija, in sicer pod naslovom »Še v starosti rodijo sadove« (Ps 92,15). V svoji poslanici za ta dan je papež̌ Frančišek zapisal, da »staranje ni kazen, ampak blagoslov«. Zato se ostareli ne smejo omejiti zgolj na opazovanje dogajanja v svetu ali se umakniti iz njega. Poudarja, da jih čaka novo poslanstvo, in jih poziva, da se dejavno vključijo v »duhovno revolucijo nežnosti« v tem svetu, ki doživlja hude preizkušnje. Papeževa želja je, da ta dan oznanimo in praznujemo v župnijah in skupnostih, »da ne bi nihče tega dne preživljal v samoti«.

Molitev za drugi svetovni dan starih staršev in ostarelih

Zahvaljujem se ti, Gospod,

za blagoslov dolgega življenja,

da vedno daješ obroditi sadove tistim,

ki se zatekajo k Tebi.

Odpusti, o Gospod,

mojo ravnodušnost in razočaranje,

toda ne zapusti me,

ko mi upadajo moči.

Uči me gledati z upanjem

v prihodnost, ki mi jo daješ,

na poslanstvo, ki mi ga zaupaš,

da ti bom brez konca prepeval hvalnice.

Naredi me za nežnega obrtnika

Tvoje revolucije,

da bom z ljubeznijo čuval svoje vnuke

in vse male, ki iščejo zavetje pri Tebi.

Varuj, o Gospod, papeža Frančiška

in nakloni svoji Cerkvi,

da bo svet rešila osamljenosti.

Vodi naše korake na pot miru.Amen.