06/01/2024

Leto 2023 v naši župniji

Leta 2023 je bilo v župniji Idrija krščenih 12 otrok, od tega 4 dečkov in 8 deklic (v letu 2022 12 otrok). V naši župniji se je poročilo pet parov (leta 2022 dva). Prvo sveto obhajilo je prejelo 14 otrok (leta 2022 34). Birmo je prejelo 17 mladih (leta 2022 16). Podelili smo 30.000 obhajil (leta 2022 28.000). Cerkveno smo pokopali 45 oseb, 23 moških in 22 žensk (leta 2022 je bilo 52 pogrebov).

Še naprej se kaže rahlo padanje številčnosti krščanskega občestva naše župnije in hkrati njeno staranje. Skrbi nas predvsem, da se je pri nedeljskih mašah (verjetno na račun udobja med koronskim zaprtjem) izredno zmanjšalo število otrok in mladih, teh skoraj ni več. Tudi družinska maša ne pritegne več. Otroci in njihovi starši so svoje krščanstvo omejili bolj ali manj na katehezo, s čimer bo treba računati pri naših nadaljnjih projektiranjih. Tudi mladinska skupina deluje vedno težje, saj je tudi tam zaznati velik padec pri udeležbi. Razloge upanja najdem pri skavtih in oratoriju, pri projektih smo še vedno močni in zagnani, kar zadeva neko daljšo angažiranost, pa nas zmanjka. Vesel sem tudi prebujenja na Vojskem, kjer se je oblikovala kateheza, molitvena skupina in srečevanja otrok v decembru in maju.

Za naprej je jasno, da se bomo morali kaki (posvetni) stvari odpovedati, da bo ostalo dovolj časa tudi za nas in za našo vero – ter seveda za našo skupnost. Kjer ne vlagamo časa, odnos propade. Pri tem bo treba najti primerno katehezo za starše in druge odrasle ter poskrbeti za primerno (novo obliko?) duhovnost, česar pa ob množenju obremenitev samo s strani duhovnikov žal ne bo mogoče. Zato naj bo letošnja prošnja obrnjena k vam, ki še niste župnijski sodelavci: po svojih močeh poiščite področje, kjer lahko (samoiniciativno) v župniji pomagate. Če drugega ne, pomagajte tako, da skupaj najdemo primerne oblike druženja (in se jih udeležimo), da ne bomo mislili, da se ne maramo. Blagoslova vsem!

Vaš župnik Marko