23/07/2023

Zdrav duh v zdravem telesu

Poletne počitnice so v polnem teku, kar se nekoliko pozna tudi pri obisku v cerkvi. Oddih je dobrodošel za vsakogar, pobudo zanj pa nam daje kar sam Jezus, ko pravi svojim apostolom: »Pojdite sami zase v samoten kraj in se malo odpočijte!« (Mr 6,31) Prav je torej, da poskrbimo za svoje telo in si nekoliko odpočijemo od tempa življenja. Prav pa bi bilo tudi, da poskrbimo še za svojega duha, kot bi rekli Rimljani: »Zdrav duh v zdravem telesu.«

Ni težko ugotoviti, da naša duša v današnjem svetu nastrada, saj je vse usmerjeno v materialno blagostanje, polega tega pa smo vsak dan »bombardirani« z novicami in reklamami. Tudi duša rabi odmik od vsega vrveža in rabi tišino, da se lahko v naravi ali molitvi poveže z Bogom, ki je vir našega duhovnega zdravja. Zato naj bodo počitnice priložnost, ko si ne odpočijemo samo telesa, ampak tudi duha. Pri tem nam lahko pomaga dobra knjiga, pogovor z modrim prijateljem, umik v naravo. Vse to krepi našega duha in posledično zdravi tudi naše telo, ki je stalno pod stresom.

Tako razumem tudi Jezusovo povabilo na samoten kraj, da ne meri samo na telo, ampak tudi na duha, saj tudi naš duh potrebuje počitek. In kako blagodejno deluje dober počitek na duha, tega so se zavedali že Rimljani. Zato si lahko tudi sami vzamemo za vodilo naših počitnic njihov rek, da mora biti zdrav duh v zdravem telesu. Kot kristjani pa vemo, da harmonija med duhom in telesom ni dosežena, če ne vključimo vanje tudi odnosa do Boga. Tudi v počitnicah moramo ostati povezani z Bogom, sicer delamo škodo svoji duhovni rasti. Naj bo naš oddih priložnost, da okrepimo ne samo svoje telo, ampak tudi svojega duha.

Vaš vikar Alan